
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 22 nF |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 18 mm |
| Termination | Radial |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | Polypropylene (PP) |
| Packaging | Reel |
| Depth | 5 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 800 µm |
| Lead Pitch | 15 mm |
| Dielectric Material | Polypropylene |
| Contact Plating | Tin |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Voltage Rating (AC) | 700 V |
| Voltage Rating (DC) | 2 kV |
| Number of Pins | 2 |
| Height - Seated (Max) | 10.5 mm |
Stock: 915
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11981
Ext.Price$0.11981
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11981 | $0.11981 |
| 10 | $0.10633 | $1.06330 |
| 50 | $0.09437 | $4.71850 |
| 100 | $0.08675 | $8.67500 |
| 500 | $0.07974 | $39.87000 |
| 1000 | $0.07330 | $73.30000 |
| 3000 | $0.06738 | $202.14000 |
| 5000 | $0.06194 | $309.70000 |
